Nie taki PET straszny, jak go malują?
Nie taki PET straszny, jak go malują?

Ilość plastikowych odpadów na całym świecie ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Szacuje się, że plastikowa butelka PET może rozkładać się nawet przez 500 lat. Biorąc pod uwagę ile rocznie produkuje się plastiku, wykorzystywanego zwłaszcza do pakowania żywności – w samym 2019 roku niemal 400 ton – to za kilkaset lat plastik pochłonie planetę. Ale można temu zaradzić – wykorzystywać surowce bardziej przyjazne naturze oraz nowoczesne eko rozwiązania

 

PET, czyli politereftalan etylenu to wyprodukowany z ropy naftowej polimer wykazujący wysokie właściwości mechaniczne i fizykochemiczne, jest lekki, przezroczysty, zatem podobny do szkła, ale znacznie odporniejszy na uszkodzenia. Nie jest podatny na działanie gazów i kwasów, idealnie nadaje się zatem do pakowania żywności, zwłaszcza napojów niealkoholowych. Wykorzystywany jest także do produkcji odzieży i tkanin przemysłowych, folii, słoików i tacek, ale też elementów stosowanych w elektronice.

 

* PET, co ważne, może podlegać w pełni recyklingowi. Warto zatem wybierać napoje, które na opakowaniu mają informację, że butelka pochodzi z recyklingu – rPET. Zgodnie z wizją Fundacji Ellen MacArthur „Nowa gospodarka tworzywami sztucznymi” (ang. New Plastics Economy) o gospodarce odpadami o obiegu zamkniętym, butelki PET nigdy nie stanowią odpadów, gdyż mogą być w pełni ponownie wykorzystane a produkcja kolejnych z wykorzystaniem surowców kopalnych znacznie ograniczona.

 

* Dzięki najnowszym odkryciom naukowców politereftalan etylenu może podlegać biodegradacji. Bakterie - Ideonella sakaiensis i zmodyfikowana genetycznie bakteria Escherichia coli są w stanie zmetabolizować plastik na proste biopolimery.

 

* Plastik z biomasy. To kolejne eko odkrycie, które może wspomóc naszą planetę. Biomasa, czyli odnawialny materiał roślinny, powstający np. ze skrobi lub produktów ubocznych cukru, olejów roślinnych, lub celulozy. PET wyprodukowany z materiału roślinnego ma praktycznie identyczne właściwości co PET wytwarzany z ropy naftowej. Może być także poddany recyklingowi, jednak mimo iż pochodzi z surowców roślinnych, nie podlega biodegradacji.

 

By zadbać o otaczający nas świat i naturę, trzeba podchodzić do tego świadomie, na przykład planować codziennie zakupy, czytać etykiety i segregować odpady.

 

do góry
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium